Ostatni numer

Numer 18/12

Menu

Z książek i z prasy- polecamy

Pełna zbroja Boża
Bierzmowanie to sakrament, który chyba najtrudniej objaśnić. Jego rola jest często niejasna dla przyjmujących. Jakie jest zadanie tego sakramentu, dla czego można go przyjąć tylko raz i kiedy jest skuteczny?
Wtajemniczenie
Dlaczego bierzmowanie wymienia się w małym katechizmie jako drugi sakrament? Większość przystępujących w Polsce do bierzmowania jest już przecież po przyjęciu Eucharystii, trzeciej na liście...
Bierzmowanie jest tak zwanym sakramentem wtajemniczenia chrześcijańskiego. Jest wprowadzeniem na drogę wiary (...).
Jaka jest rola bierzmowania? Taka sama, jak każdego sakramentu czyli udzielenie łaski. A czym jest łaska? Tym, co prowadzi do zbawienia. W widzialny sposób, za pomocą znaków (w przypadku bierzmowania jest to położenie rąk i wtarcie w czoło bierzmowanego oleju zwanego krzyżmem) Bóg udziela darów, owoców i charyzmatów, które mają nam pomóc dostać się do nieba.
Tram lub siestrzan
Bierzmowanie wymieniane jest zaraz po chrzcie, bo ma z nim niezwykły związek. To jakby przedłużenie chrztu, jego potwierdzenie i umocnienie. (...) Piotr Skarga w XVII wieku musiał je tłumaczyć wiernym jako dawne: "Bierzmowanie w starej naszej polszczyźnie nic nie jest innego, jeno potwierdzenie i umocnienie. Bo to, co my dziś tram albo siestrzan (belka umacniająca strop; sosręb) zowiem, oni bierzmowaniem nazwali".
Stąd niektórzy nazywają bierzmowanie sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. (...)


fot.Z.Kirsztura
Wzrastanie
O kimś, na kim można polegać, mówi się czasem "porządna firma". I zadaniem bierzmowania (konfirmacji) jest właśnie wlać w człowieka wszystko to, czego potrzebuje on, by być solidnym, chrześcijańskim rycerzem. By mężnie stawać w obronie wiary (...). Wzrastać. (...)
Chrzest jest zmazaniem grzechu pierworodnego i włączeniem do kościoła walczącego, a bierzmowanie to jakby włożenie "pełnej zbroi Bożej", o której wspomina list do Efezjan. (...)
Symbole
By lepiej zrozumieć sakrament, trzeba dobrze przypatrzeć się zna kom, które mu towarzyszą. Przy bierzmowaniu bardzo istotny jest olej, którym znaczy się czoło kandydata. Krzyżmo poświęcone przez biskupa w Wielki Czwartek, jest mieszaniną oliwy i balsamu. Oliwa, używana na przykład przez sportowców przed zapasami do namaszczenia ciała, symbolizuje wzmocnienie do walki z szatanem. Balsam służył do podobnych celów, ale używany bywał też po walce jako środek leczniczy by rany łatwiej się goiły. (...). Widać więc, że krzyżmo ma zapewnić kompleksową pomoc bierzmowanemu, ma pomóc w walce, ale i ułatwia podniesienie się po porażce, gdy jednak ulegniemy pokusie i zgrzeszymy.
(...) Istotny jest oczywiście znak, jaki biskup czyni olejem na czole bierzmowanego. Krzyż Chrystusowy (...) znak zwycięstwa dla nas, walczących po stronie Zbawcy. (...)
Działaj, a łaska zadziała
Mówi się o tym, że bierzmowanie wywiera niezatarte piętno na duszy. Działa więc podobnie jak chrzest czy kapłaństwo. (...) Nawet gdyby człowiek porzucił Kościół, sakramenty będą w nim obecne, nie trzeba będzie ich powtarzać, jeśliby chciał po jakimś czasie się nawrócić. Nie oznacza to oczywiście magicznej mocy sakramentów, znamię na duszy nie działa automatycznie. Nie wystarczy przyjąć znak łaski, by ta działała w nas. Trzeba z nią jeszcze podjąć współpracę. Oczywistym sposobem otwierania drogi Bogu jest choćby spowiedź i pokuta (...).
Michał Buczkowski
"Wzrastanie",
kwiecień 2012